Haber

Çavuşoğlu’ndan İsveç’teki çirkin saldırıya net yanıt: İsveç’in sorumluluğu var, kınayarak kaçamazlar

İsveç’in başkenti Stockholm’de tarihi belediye binası önünde toplanan bir grup terör destekçisi, binanın önündeki direğe Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzetilen kuklayı ayaklarından astı. Mevlüt Çavuşoğlu, bu çirkin saldırıya karşı İsveç makamlarına çok net bir mesaj gönderdi.

“KAÇAMIYORLAR”

Bakan Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, “İsveç’teki PKK/YPG yandaşlarının tahrikleri hem ırkçılık hem de nefret suçudur. İsveç’in de mücadele etmesi gereken bir eylemdir. İsveç’in sorumluluğu var, kınayarak kaçamazlar.”

“ÜÇLÜ ANIT ÇOK AÇIK”

İsveç’in terörle mücadele konusunda anayasasını değiştirdiğine işaret eden Çavuşoğlu, “O yasalara gerek yok. Bu eylem şehrin merkezinde belediye önünde herkesin gözü önünde gerçekleşti. Üçlü muhtıra” Bu son derece açık. Ne daha fazlasını istiyoruz ne de daha azını. Hangi konuda mutabık kalmışsak, bu eylemin yapıldığını unutmamak önemlidir.” Bunun yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

BAŞBAKAN OLAYLARI SABOTAJ OLARAK TANIMLADI

İsveç Başbakanı da bugün ilk kez olayla ilgili konuştu. Eylemin sorumsuzca gerçekleştirildiğine işaret eden Kristersson, “İsveç’in NATO üyelik başvurusuna bir sabotaj olarak tasarlandığını söyleyebilirim. İsveç’in güvenliği için tehlikeli bir durum.” değerlendirmesini yaptı. Kristersson ayrıca, “Bir ülkenin demokratik olarak seçilmiş cumhurbaşkanının böylesine yasadışı bir şekilde infaz edilmesinin, önde gelen iki siyasetçinin suikasta kurban gittiği İsveç’te gerçekleştirilmesi çok önemlidir.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu